***
observatory.cz
Štefánikova hvězdárna online
pro
Dnes zavřeno
Počasí: Právě pozorujeme:
počasí
 
pozorování
(nepozoruje se)

Březen 2019


Měsíc, našeho nejbližšího kosmického souseda, lze na večerní obloze v otvírací době hvězdárny pozorovat přibližně od 10. do 21. března. Nejlepší pozorovací podmínky jsou kolem 14. března, kdy nastává první čtvrt a kdy poblíž rozhraní mezi osvětlenou a tmavou polokoulí (na tzv. terminátoru) vrhají povrchové útvary zřetelné stíny. Tehdy, na rozdíl od úplňku (nastává 21. března), vynikne plastičnost měsíčního povrchu.

Z planet je na večerní obloze pozorovatelný Mars.

V březnu je na večerní obloze mnoho zajímavých objektů hvězdného vesmíru. Z dvojhvězd je to např. gama ze souhvězdí Lva, Castor z Blíženců nebo gama ze souhvězdí Andromedy. K nejzajímavějším objektům patří hvězdokupa Plejády v souhvězdí Býka, další hvězdokupy v souhvězdích Raka a Blíženců a Velká mlhovina v Orionu.

Na denní obloze lze sledovat Slunce. Díky dalekohledu, který odcloní větší část slunečního světla, jsou na povrchu Slunce viditelné sluneční skvrny. Speciálním chromosférickým dalekohledem lze pozorovat sluneční protuberance.

Předpokladem k pozorování je vždy jasné počasí. Pozorování každého objektu je doprovázeno odborným výkladem. V případě nepříznivého počasí je podán výklad k přístrojovému vybavení kopulí.

 

Otevírací doba:

Úterý - Pátek: 19 - 21
Sobota, Neděle: 11 - 18, 19 - 21

Štefánikova hvězdárna je v březnu otevřena denně kromě pondělí. V úterý až pátek od 19 do 21 hodin, v sobotu a v neděli od 11 do 18 a od 19 do 21 hodin. V pátek 15. 3. je Štefánikova hvězdárna otevřena od 14 do 18 a od 19 do 21 hodin.

Výpravy škol a institucí mají možnost navštívit hvězdárnu denně i mimo otevírací dobu podle předem sjednaného termínu.

 

Pořady pro děti:

v sobotu 2. a 9. 3., v neděli 3. a 10. 3. od 14:30
Pohádka o tom, jak odvážná kometka zachránila malého Pluta před ďábelským Algolem. Dále zde vystupují parádivé Plejády, moudré Slunce i pozemští hvězdáři. Přestože se jedná o pohádku, aktéry tohoto příběhu můžeme na obloze skutečně najít.
v pátek 15. 3. od 16:30, premiéra 16:30
O kouzelné pastelce – Ťulda a hvězdy
Pohádka o mocném kouzelníkovi, malém klukovi a neobyčejné pastelce, se kterou stačí něco nakreslit, a hned to máte ve skutečnosti. Klidně i raketu pro cesty ke hvězdám…
v sobotu 16., 23. a 30. 3, v neděli 17., 24. a 31. 3. od 14:30
O kouzelné pastelce – Ťulda a hvězdy
Pohádka o mocném kouzelníkovi, malém klukovi a neobyčejné pastelce, se kterou stačí něco nakreslit, a hned to máte ve skutečnosti. Klidně i raketu pro cesty ke hvězdám…
 

Pořady pro dospělé:

každou neděli, v sobotu 2., 16. a 30. 3. od 16:00
Petr a Pavla stojí pod jarní noční oblohou a čekají na východ Měsíce. A jelikož Měsíc nechce vyjít v tu samou dobu jako den před tím (což zcela nepochybně dělá naschvál), tak mají spoustu času povídat si o tom, co všechno je na jarní obloze vidět.
sobota 9. 3. od 16:00
Tajný recept na vesmír aneb gAstronomická show
Recept na přípravu vesmíru se skrývá v každé kuchyni. Vařící polévka, kapka vody na rozpálené pánvi či plamen zbarvený zrnkem soli do žluta – to vše určují stejné zákony, které vládnou nitru hvězd i celému vesmíru.
sobota 23. 3. od 16:00
Jak se mění vlastnosti hluboce zmrazených materiálů? Kolikrát zmenší podchlazený balónek svůj objem? Je polití tekutým dusíkem o teplotě -196 °C nebezpečné? A proč získávají materiály při nízkých teplotách vlastnosti supravodiče a mohou levitovat? Na tyto a další otázky odpovíme během živé přednáškové show.
 

Dodatky:

Dne 20. 3. v 22 h 58 min SEČ vstupuje Slunce do znamení Berana. Nastává jarní rovnodennost. Začíná astronomické jaro.

 

Dne 31. 3. ve 2 hodiny po půlnoci začíná u nás letní čas. Znamená to, že si ve 2 hodiny posuneme hodinky o 1 hodinu dopředu. Noc z 30. na 31. 3. bude tedy o hodinu kratší.

 

Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy
Praha Zřizovatel hl.m.Praha
Statut Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy
Veřejné zakázky

Kudyznudy