***
observatory.cz
Štefánikova hvězdárna online
pro
Dnes zavřeno
Počasí: Právě pozorujeme:
počasí
 
pozorování
(nepozoruje se)

Leden 2019


Měsíc, našeho nejbližšího kosmického souseda, lze na večerní obloze v otvírací době hvězdárny pozorovat přibližně od 10. do 20. ledna. Nejlepší pozorovací podmínky jsou kolem 14. ledna, kdy nastává první čtvrt a kdy poblíž rozhraní mezi osvětlenou a tmavou polokoulí (na tzv. terminátoru) vrhají povrchové útvary zřetelné stíny. Tehdy, na rozdíl od úplňku (nastává 21. ledna), vynikne plastičnost měsíčního povrchu.

Z planet je na večerní obloze pozorovatelný pouze Mars.

Zimní obloha nám nabízí velké množství zajímavých objektů hvězdného vesmíru. Jsou to dvojhvězdy a vícenásobné soustavy, hvězdokupy, mlhoviny i galaxie. Z dvojhvězd je to např. Castor ze souhvězdí Blíženců. Dále můžeme pozorovat čtyřnásobnou soustavu Trapez v souhvězdí Orion, která je obklopena známou mlhovinou viditelnou i pouhým okem. Ozdobou zimní oblohy je hvězdokupa Plejády nacházející se v souhvězdí Býka. Jedna z nejbližších galaxií, vzdálená od nás více než dva miliony světelných roků, leží v souhvězdí Andromedy. Na hvězdných mapách ji najdeme pod označením M 31 a za dobrých podmínek je pozorovatelná též pouhým okem nebo malým triedrem.

Na denní obloze lze sledovat Slunce. Díky dalekohledu, který odcloní větší část slunečního světla, jsou na povrchu Slunce viditelné sluneční skvrny. Speciálním chromosférickým dalekohledem lze pozorovat sluneční protuberance.

Předpokladem k pozorování je vždy jasné počasí. Pozorování každého objektu je doprovázeno odborným výkladem. V případě nepříznivého počasí je podán výklad k přístrojovému vybavení kopulí.

 

Otevírací doba:

Úterý - Pátek: 18 - 20
Sobota, Neděle: 11 - 20

Štefánikova hvězdárna je v lednu otevřena denně kromě pondělí. V úterý až pátek od 18 do 20 hodin, v sobotu a v neděli od 11 do 20 hodin. V úterý 1. 1. a ve středu 2. 1. je Štefánikova hvězdárna otevřena od 14 do 20 hodin.

V noci 21. 1. bude hvězdárna otevřena v případě jasného počasí na pozorování úplného zatmění Měsíce od 4:30 do 8 hodin ráno. Aktuální informace bude možno najít na webech planetum.cz, observatory.cz a facebookovém profilu Planetum – Štefánikova hvězdárna.

 

Pořady pro děti:

každou sobotu, neděli a 2. 1. od 14:30
To vám byl jednou krejčí Jehlička, který měl za úkol pro Měsíček ušít šaty. A jak to dopadlo, když Měsíc vypadá jednou jako rohlíček a jindy je kulatý jako míček? To všechno se děti dozvědí v pásmu současně s tím, jakým způsobem vznikají fáze, co to jsou krátery a jak to vypadalo, když po Měsíci chodili lidé.
v sobotu 5.1. od 16:00
S Ufonkem mezi hvězdami aneb o vesmíru pro nejmenší
Program pro nejmenší návštěvníky, kteří se v jeho průběhu formou her a pohybových aktivit poprvé seznámí s objekty blízkého i vzdáleného vesmíru. To vše pod vedením odborného lektora a přizpůsobeno dětem ve věku 5 až 9 let.
 

Pořady pro dospělé:

v sobotu 12. a 26., každou neděli a ve středu 2. 1. od 16:00
Příběh o malém výletě mrazivou přírodou až tam, kde se hvězdy třpytí na sněhových vločkách, Býk s blechou na zádech útočí na Oriona a mlhoviny se zdají blíž než hřející kamna.
sobota 19. 1. od 16:00
Jak se mění vlastnosti hluboce zmrazených materiálů? Kolikrát zmenší podchlazený balónek svůj objem? Je polití tekutým dusíkem o teplotě -196 °C nebezpečné? A proč získávají materiály při nízkých teplotách vlastnosti supravodiče a mohou levitovat? Na tyto a další otázky odpovíme během živé přednáškové show.
 

Dodatky:

V pondělí ráno 21. ledna nastává úplné zatmění Měsíce, které je u nás viditelné v podstatě v celém svém průběhu. Začátek částečného zatmění nastává v 4:34 SEČ, začátek úplného zatmění v 5:41 SEČ, maximální fáze zatmění v 6:12 SEČ, konec úplného zatmění v 6:43 SEČ a konec částečného zatmění v 7:51 SEČ.

Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy
Praha Zřizovatel hl.m.Praha
Statut Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy
Veřejné zakázky

Kudyznudy